OKUDUKLARIM 178/ HAYVANLARDAN TANRILARA SAPİENS

31 Temmuz 2017


- Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
- Para neden herkesin güvendiği tek şey?
- Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
- Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
- Geleceğin dini bilim mi?
- İnsanların miadı çoktan doldu mu?
100 bin yıl önce Yeryüzü'nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim'le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30'dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright'ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

"Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!"
-Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik'in yazarı-

"Harari'nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli."
-John Gray, Financial Times-

(Tanıtım Bülteninden)

Başlangıçta okumakta zorlandığım bir kitap oldu. Afrikadan dünyaya yayılan Homo Sapiens insanlarının dünyayı ele geçirmeleri, meyve ve sebzeleri ehlileştirmeleri, insanları köleleştirmeleri, ırkları yok etmeleri, paraya verilen önem, dinlerin ortaya çıkışı, çok tanrılı dinler, tek tanrılı dinler ve diğer liberal ve sosyalisy düşüncelerin aynı düzleme çıktığını anlatan güzel bir kitap. Ağır ilerlese de okumanızı tavsiye ederim.
4 yorum:

 1. En kısa zamanda bende okumayı düşünüyorum kitabı :) Güzel bir anlatım olmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitaptan önce HOMO DEUS okunmalı imiş bu kitap onun devamı niteliğinde. Onu da http://sibelynka.blogspot.com/ öğrendim.

   Sil
 2. Şu an elimde . Ağır ilerlese de bazı iddiaları bana ters gelse de okunası bir yapıt olduğunu düşünüyorum!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bazı iddialar bizim inancımıza ters, dediğiniz gibi tarım, sanayi devrimleri, çok tanrılı dinler, tek tanrılı dinler vs bilgiler muhteşem.

   Sil