OKUDUM 19 KIRMIZI RUGAN AYAKKABILAR

13 Mayıs 2018
Bir Rum ailesinin 19. yüzyılın ortalarında Zakinthos’ta başlayıp bugüne uzanan uzun yolculuğunu, bu ailenin tarihin kaderlerini mühürlediği tutkuyu, aşkı, yaratıcılığın sevincini, başarısızlığı, yalnızlığı, aile sıcaklığını tanımış erkeklerini ve kadınlarını anlatan etkileyici bir roman.

“İstanbul’un Rum halkı üzerine, yaşanmış ince ayrıntılarla kurulmuş bu güzel roman, bana çocukluğumu ve şehrin ahşap yapılarla dolu olduğu eski zamanları hatırlattı. Benzersiz, kıymetli bir kitap.”

- Orhan Pamuk

Yıllar sonra Atina’daki bir vitrinde gördüğü bir çift kırmızı rugan çocuk ayakkabısı, Nena’yı geçmişe döndürür. Ailesinin 19. yüzyılın ortalarında Zakinthos’ta başlayıp bugüne kadar uzanan uzun yolculuğunu anlatma ihtiyacı hisseder. Nena, İstanbul’da yaşayan bir Rum ailesinin hikâyesini aktarırken dört kuşak geriye gidiyor; tarihin kaderlerini mühürlediği tutkuyu, aşkı, yaratıcılığın sevincini, başarısızlığı, yalnızlığı, aile sıcaklığını tanımış erkekleri ve kadınları anlatıyor. Onların Zakinthos’tan Odessa’ya, oradan İstanbul’a, oradan İzmir’e süren ve nihayetinde, İstanbul Rumlarının yok edilişine ve bir dönemin sona ermesine tanıklık etmiş olan Nena’nın halen yaşamakta olduğu Atina’da son bulan uzun yolculukları bu benzersiz hikâyede hüzün ve şefkatle hayat buluyor.

Çağdaş Yunan romanı “Kırmızı Rugan Ayakkabılar” bizi İstanbul’un eski Rum mahallelerine, adetlerine ve o dönemin yaşanmışlıklarına götürüyor.

- Stella Vretou

Ne verirsen hayattan onu alırsın. Adil ol, sana saygı duyulsun istiyorsan sende insanlara saygı duy
*****
Hayatımızı değiştiremediğimiz zaman, kendimizi değiştiririz, koşullara uyum sağlarız.

2 yorum:

 1. Kırmızı rugan ayakkabım vardı çocukken onu da hatırladım ama en çok o resimdeki kavanoza takıldı aklım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde kırmızı papuçlarım vardı. Kavanozdaki asuman tatlısı. Kavanozun altında kek var, üstü pastacı muhallebisi, muz en üstte çikolata.. Goggle de kolaylıkla bulabilirsin
   http://www.eylevant.com/2015/05/diy-cikolata-dukkani-asuman.html#.Wvl8gNSLRRA mesela...

   Sil