AĞAÇ VE STRES

04 Ağustos 2017
Kendinizi gergin mi hissediyorsunuz? Hemen kalkın, size en yakın yerdeki ağacı seyretmeye başlayın. Eğer yakınınızda çam ağacı varsa daha da şans...
lısınız. Stres atmak için çamın üzerine yok.”

Bu sözlerin sahibi, ağaçların insan üzerindeki etkileri konusunda araştırmalar yapan, Teksas Üniversitesi'nden Profesör Roger Ulrich.

Profesör Roger Ulrich’in araştırmalarına göre ağaçları seyretmek, üç-beş dakika bir ağaca bakmak, insana sinir ilacı almışçasına rahatlatıcı etki yapıyor.

Ağaçlık yollardan geçerek işlerine giden kişiler, daha sakin ve rahat olarak işlerine başlıyorlar.

Prof. Ulrich, sinirleri gevşetici etkisi açısından çam ağacını özellikle öneriyor. Araştırmalara göre çam ağacının stresi azaltıcı etkisi öteki ağaçlardan çok daha fazla.

Görüntüsünün, insanlara güzel duygular ve pozitif düşünce aşıladığı belirtiliyor. Üzerinde durulan bir diğer ağaç da çınar. Bol yapraklı çınar ağacını beş dakika seyretmek kişiyi rahatlatıyor ve stresten kurtarıyor.

Profesör Roger Ulrich, ağaçlı yerlere uzak olanlar ve ofis ortamında çalışanlar için de, bilgisayar ekranında ağaçlı manzaralar ve ağaçlar arasında sanal gezinti filmleri öneriyor.Bu konudaki açıklaması ise şöyle:

Gerçek ağaç olmayan ortamlar için bilgisayardaki ağaç resimleri ve filmleri aynı etkiyi yapabiliyor. Ağaçlara bakmak, dallarını seyretmek, rüzgarda uçuşan yaprakları izlemek stresten kurtulmak için en kestirme yol. Hatta pencereden üç-beş dakika bile ağaçlara bakmak, incecik dalları uçlarına dek izlemek ayrı bir sinir ilacı. Özellikle yüksek tansiyonluların 'ağaçlı' rahatlamayla tansiyonları normale iniyor. Kaslar gevşiyor ve insan dinlendiğini, ferahladığını, stresini belli oranda üzerinden attığını hissediyor.


8 yorum:

 1. Ağaçları, kuşları, çiçekleri... Doğayı izlemek ve doğa ile iç içe olmak strese ve gerginliğe çok iyi geliyor bence de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağaçların korkutulduğunu biliyormusunuz, onlarda birer canlı. Eğer meyve vermeyen bir ağaç varsa elinizde balta ile ona yaklaşırsanız ve bu sene bana meyve verdin verdin vermezsen seni keseceğim derseniz eğer o ağaç meyve veriyor. Ben bizzt denedim ceviz ağacımız ceviz fazla yapmıyor diye keseceğim dedi ben balta ile ceviz ağacına bunu uyguladım ve şu an dallar toprağa değecek, o kadar çok ceviz varki... Doğada çıplak ayak ile toprağa basmak negatif enerjiyi yok ediyor.

   Sil
 2. Ayy super ama degil mi ne varsa dogada var valla ☺️☺️☺️

  YanıtlaSil
 3. Ağacın altına yatıp yaprakların arasından gökyüzünü seyretmek yüz katı sakinleştirici etki yapıyor bence. Hafif bir de rüzgar esince... :)

  YanıtlaSil
 4. Ağaçların mıknatıs gibi stresi aldığına inanıyorum.Yaylada karın hırpaladığı ağaçlar daha güçlü olarak yeşerdiler.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil