OKUDUM 194 HİTLERİN UNUTULAN ÇOCUKLARI

14 Kasım 2017


Ingrid yıllar boyu annesinin onu neden sevmediğini düşündü. Neden onu yanına yaklaştırmıyordu? Neden uzaklara gönderiyordu? Çünkü o annesi değildi. Çünkü Ingrid, Heinrich Himmler’in Ari Irk yaratma projesinin bir parçasıydı. Ailelerinden kaçırılarak uzaklarda yetiştirilen yarım milyon çocuktan biri...

1942 yazında, Nazi istilası altındaki Yugoslavya’da aileler çocuklarını incelenmeleri için SS askerlerine teslim etmeye mecbur bırakıldılar. Bunlardan biri de dokuz aylık Erika Matko’ydu ve Nazi doktorlarına göre “Hitler’in Çocuğu” olabilecek kadar safkandı. Erika Almanya’ya götürülerek Nazi Partisi’ne yakın olan Oelhafen ailesine verildi. Fakat yıllarca sadece bir “proje” olarak, sevgisiz ve mutsuz yaşadı. Kalbinin sesini dinleyen Ingrid yıllar sonra gerçek kimliğinin izlerini sürmeye başladı.
Naziler pek çok kaydı ortadan kaldırmış olsa da Nürnberg Mahkemeleri’nde kendi kaçırılma olayının duruşma tutanakları da dahil olmak üzere pek çok dokümana ulaştı. Doğum yerini bulduğunda ise onu o zamana kadar öğrendiklerinden çok daha büyük bir sürpriz bekliyordu: Yıllar önce annesine kendisi olduğu söylenerek başka bir bebek verilmişti.
Ingrid Oelhafen, gerçek adıyla Erika Matko’nun gerçek yaşamöyküsü aynı zamanda müthiş bir tarih dersi!

*****
Silah gücüyle kazanılan pek çok zafer diğer taraftan bir milletin yaşamsal niteliklerine ve kanına mal olmuştur. Maalesef çok acı olmasına rağmen en iyi adamların ölümleri savaşın en kötü tarafı değildir. Bundan daha kötü olanı savaş süresince dünyaya gelemeyen veya savaş sonrası ölen çocukların durumlarıdır.
*****
Yerinden edilmek insan toplumunun karşı karşıya olduğu en tehlikeli hastalıktır. Yerinden edilenler başkalarını yerlerinden ederler. Kökeni olan kimse hiç kimseyi yerinden etmez. Kökeni olmak belki de insan ruhu için en önemli fakat en az bilinen ihtiyaçtır.

6 yorum:

 1. Hitler hakkında yazılan çok şey olsa dahi hala çok fazla eksik bilgi var gibi geliyor. Gizli kapaklı çok işi dönmüştür diye düşünüyorum. Bu tür kitaplar çok ilgimi çekiyor o yüzden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de kesinlikle size katılıyorum. Bu kitabı beğenerek okuyacağınızı düşünüyorum hem tarih bilgisi var hem de kimlik arayışı.
   Sevgiler,

   Sil
 2. Konusu ilginçmiş. İnsanlar insanlara neler yapıyorlar? ne kadar korkunç davranıyorlar yazık ki!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nazi dönemi ve sırp dönemi ısrarla okuduğum kitaplar. Yaşanılanlar o kadar ağır ki? Ağustosta sis filmini izlemenizi öneririm.

   Sil
 3. İnanılmaz merak ettiğim bir kitap. Şimdi görünce tekrar not aldım. Mutlaka okumalıyım.
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de hitlerim şirret kadınları var, onu da okuyacağım kısa zamanda.
   Sevgiler,

   Sil