OKUDUM 16 RUMELİDE HAZAN MEVSİMİ

29 Nisan 2018Mehmet Necati Demircan, “Rumeli’de Hazan Mevsimi”ni, dedesinden dinlediği savaş öykülerinden yola çıkarak kaleme almış.

Balkan savaşlarında Bulgarların eline esir düşen dede Ahmet Demircan’ın, yaşadığı acıları, şahit olduğu olayları ağlayarak anlatması, torun Mehmet Demircan’ı daha çocuk yaşlarda etkilemeye başlamış. 
Dedesinin yaşadığı olayların tarihin sayfalarında kaybolup gitmesine gönlü razı olmamış, karanlıkta kalan sayfalara ışık tutmayı kendisine borç bilmiş. Demircan, yaşayan tarih olan dedesinin anlattıklarından aldığı notları biriktirmiş, zamanı geldiğinde iki yılı aşan süren araştırma ve incelemeden sonra yazma süreci başlamış. 

       “…Yüz yıl önce yaşanmış hazin bir dönem anlatılıyor bu romanda. Balkan Savaşı’nın hüzünlü hatıralarını dedelerimizden dinleyerek büyümüş bir nesiliz.       Bu romanda Rumeli’de yüzyıllarca Osmanlı idaresinde, Osmanlı coğrafyasının en güzel topraklarında kardeşçe yaşayan halkların Osmanlıya karşı nasıl kışkırtıldığı, nasıl silahlandırıldığı ve Rumeli’nin kaynayan bir kazana dönüştürüldüğü anlatılmaktadır… (Arka kapak yazısından.)”


4 yorum:

 1. Biraz dramatik bir kitap anladığım kadarıyla...Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dramatik sayılmaz genelde tarihi yönü daha baskın.

   Sil
 2. ya bu tür kitaplar çok güzel oluyo yaaa, anı biyografi savaş göç filan :)

  YanıtlaSil