OKUDUM -205- GÖBEKLİ TEPE MUHAFIZI

28 Aralık 2017Dilbilimci annesini Milas Musevi Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlayan Kamil'in hayatı, hiç tanımadığı Harranlı bir adamın, evini satın almak istemesiyle alt üst olur. Milas yakınlarında cesedi bulunan adamın konuştuğu son kişi Kamil'dir ve o daha annesinin yasını tutarken kendini bir anda cinayet zanlısı olarak nezarette bulur. 

Şartlı salıverilmesinin ardından gerçeğin peşine düşen Kamil, loş odasında adeta bir mabede girercesine açtığı bilgisayarının önüne döktüğü şifreleri çözdükçe yolu, binlerce yıl önce Afrika'nın ortasında nurlanan insanoğlunun dönüşüm hikâyesinin yazıldığı Göbekli Tepe'ye çıkar. Peki Göbekli Tepe neresidir?

Anadolu'nun en derin ve kadim sırlarının fısıldandığı, gizemli inançlarla tek tanrılı dinlerin harmanlandığı, ehil olmayanlara kapalı olan sırların saklandığı ve insanlık tarihinin baştan yazıldığı bir mabet... 

Ve tüm bunları koruyan dilsiz muhafızın sırrına ancak hikmet sahiplerinin vakıf olabildiği, zaman ve mekandan azade bir uğrak yeri....

Kitapta, aksiyon, macera, aşk, tarih, arkeoloji, intikam ve her şey var..
Dan BROWN havası var kitabın. Birden dinler tarihine ve göbekli tepeye ilgi duymaya başlıyorsunuz, araştırmalarım sürecek.

Aşkın geçiciliğine ve geride sadece sevgi kalacağına inanmıştı.
*****
Sümerler kaderin gökte yazılı olduğuna inanırdı. Bizse kaderin kendi elimizde olduğuna inanırız. Ve tanrıya yaptıklarımızın hesabını veririz. 
*****
Babil kulesi inşa edilene kadar bütün dünyanın sözü dili birdi.
******
Gücü elde etmekten daha zoru onu kontrol edebilmektir.
*****
İnanç merkezleri ve mabetler inanırlar için evrenin merkezidir.
*****
Artık değerler çatışıyorsa ortada sevgininde kalmayacağını biliyorum.
*****
Dostların birbirine bir gecede sırtını döndüğü ve ihanet ettiği ilk defa görülen bir şey değildir. İnsanların ortak bağlarını değil  farklarını düşünmeye başladığı dönemler hep acı vermiştir.
*****
Fıtratı  zihnimizde değil doğamızda ararsak bulabileceğiz.
*****

Sabiiler, hanifiler,levililer, peygamberlerden HZ. İDRİS hayatının ve göbekli tepe tapınağı ile ilgili incelemelerim bu kitap sonunda devam edecektir.

2 yorum:

  1. Son zamanlarda Göbekli Tepe yi çok duyuyorum . Ilginç bir hikaye. Bende okuyacağım.

    YanıtlaSil
  2. Tavsiye ederim, bu kitabı okuduktan sonra başka şeyleri de merak edeceksiniz dinler tarihi gibi..

    YanıtlaSil